Заповіді “зеленого” туриста

Подорожі по світу розширюють кругозір, збагачують нас емоціями і дарують натхнення. Проте не слід забувати просту істину: Земля – наш загальний дім, який потребує турботи. І немає на світі куточка, екологічні проблеми якого, рано чи пізно не відбилися б на нас. Розміри безвідповідального ставлення до довкілля жахають: величезні звалища сміття, залишені “любителями” природи, витоптана трава, загиблі в результаті бездумної поведінки відпочивальників тварини і рослини.

На щастя, останніми роками рівень свідомості людей підвищується. На сьогодні є цілі напрями туризму, які активно підтримують ідею дбайливого ставлення до природи: екологічний, сільський. Проте зробити більше для природи може абсолютно будь-який відпочивальник.

“Зелений” туризм – це особлива філософія. Вона пронизує усі етапи організації відпочинку і визначає поведінку мандрівника, де б він не знаходився. Тому неважливо, куди ви вирушаєте: підкорювати дикі джунглі малазійського національного парку Мулові або в п’ятизірковий готель на березі Адріатичного моря, дотримуючись хоч би частини із запропонованих нами рекомендацій, ви зможете істотно понизити дію на природу і внести свій внесок в справу її охорони.

Плануємо “зелену” подорож: вибираємо транспорт і готель

Важливим етапом планування подорожі є вибір транспорту і місця проживання. Ви можете проявити свідомість, віддавши перевагу найбільш “зеленим” варіантам. На сьогодні самим екологічним вважається залізничний вид транспорту, тоді як літаки і автомобілі – на жаль! – б’ють сумні рекорди по завданню шкоди довкіллю.

Якщо у ваші плани входить оглянути пам’ятки великого міста, то який транспорт віддати перевазі в цьому випадку? У багатьох містах світу можна узяти напрокат звичайний велосипед. Якщо ж ви не готові поєднувати споглядання красот з серйозним фізичним навантаженням, орендуйте електромобіль, гібридний автомобіль або електровелосипед.

Ідеї охорони природи і ресурсозберігання набирають популярність і у власників готелів. Порівняно недавно з’явився клас “зелених” готелів, в основу організації яких покладені ідеї гармонійного співіснування людини і природи, а також мінімізації дії відвідувачів на довкілля. Вони побудовані з безпечних матеріалів, їх устаткування підтримує енергозбережні технології. Тут вам запропонують чисту воду і їжу, виготовлену з продуктів категорії “органік”.

Мінус цих готелів – досить висока вартість проживання.

Поза сумнівом, радує те, що багато інших готельних мереж почали переймати “зелені” принципи, наприклад, перейшли на використання електрозберігаючих ламп, рекомендують відвідувачам користуватися одним і тим же рушником декілька днів підряд. Тому перш ніж забронювати номер, поцікавтеся, наскільки вибраний вами готель підтримує принципи охорони довкілля.

Ідейні “зелені” готелі легко визначити за наявності в них спеціальних сертифікатів (LEED, Green Hotel, Green Leaf, Green Key). За бажання незалежно від місця проживання ви без проблем можете самостійно реалізувати декілька принципів екологічних готелів.

  • Перший стосується харчування: купуйте продукцію у місцевих фермерів. Таким чином, ви приймете участь у збільшенні попиту на їх товар, що впливає на скорочення вуглецевих викидів від транспортування немісцевої продукції.
  • Другий принцип: економте ресурси. Скоротіть витрату води, не забувайте вимикати світло й кондиціонер.

Як розв’язати проблему сміття на відпочинку

Із зростанням населення Землі проблема переробки побутових відходів стала в повне зростання. Кожна людина під час життя залишає величезну кількість сміття. І якщо вдома кожен знає, де розташований сміттєвий контейнер, то в подорожі деякі чомусь стикаються з питанням: що ж робити з відходами?

Після відпочинку на природі украй бажано забрати все з собою. Виключення може бути тільки в тому випадку, якщо ви відпочивали на спеціально обладнаному місці, де є контейнери або урни. Звідти сміття буде вилучено персоналом, яке прибирає територію, після чого його утилізують за всіма правилами. Зверніть увагу на те, чи практикують тут роздільний збір сміття. Якщо так, то необхідно чітко наслідувати правила сортування відходів і викидати кожен вид у спеціально призначений для цього контейнер.

Але якщо крамнички і столики є, а контейнерів немає? Деякі помилково припускають, що упаковані в пакети відходи без проблем “дочекаються” співробітників, що стежать за чистотою цієї території, і, не коливаючись залишають сміття на місці відпочинку. Але це неправильно: вже через декілька годин після вашого відходу пакети будуть розірвані дикими тваринами, а сміття виявиться розкиданим по землі. Крім того, багато звірів просто гинуть після подібних бенкетів.

Почувайте себе, як вдома, але поважайте сусідів

Знаходячись на природі, намагайтеся ходити по стежинах і доріжках, будь це приміський ліс, або глухі стежини заповідних територій. Помічено, якщо в стороні від стежки знаходиться якийсь цікавий об’єкт: химерне дерево або якісь незвичайні квіти, то до них дуже скоро буде уторована стежина. Спочатку це ледве примітна доріжка з прим’ятою травою, яка з часом перетворюється в смужку голої землі.

Небажано сильно шуміти, розташувавшись на лоні природи. Багато тварин дуже чутливі до занепокоєння з боку людини, і тривала гучна музика може послужити причиною того, що вони залишать ці місця.

Із повагою ставтеся до мешканців природи. По-дитячому безпосередня цікавість до життя диких звірів і птахів може призвести до сумних наслідків. Спроба розгледіти гніздо птаха або погодувати безстрашну білку в парку “неправильною” їжею може привести до загибелі тварин.

На згадку про браконьєрство?

З відпочинку так хочеться привезти милі дрібнички, що нагадують про приємні моменти подорожі! Проте до вибору сувенірів треба підходити з обережністю. За витонченістю різьблення по слоновій кістці, місцевим колоритом дерев’яної фігурки божка або гаманця з крокодилової шкіри має місце варварське винищування тисяч тварин і рослин.

Африканське чорне дерево, морська черепаха бісса, африканською слон, сіамський крокодил – ось лише невеликий список живих істот, що виявилися на межі зникнення, тільки тому, що для браконьєрів вони виняткова сировина для виготовлення сувенірної продукції. Напевно, краще привезти з подорожі черговий магніт на холодильник, чим стати причиною загибелі неповинної істоти, чиє тіло піде на сувеніри наступному туристові.

brelok-3964755

Китайці відносяться до тварин як до предметів. Ось такий “живий” брелок можна купити: у ньому плаває черепашка або тритон. Термін придатності брелка 3 місяці. Після цього жива істота гине і брелок викидається за непотрібністю.

Як отримати враження без шкоди природі

Індустрія туризму працює на збільшення прибутку. Не секрет, що питання етичного поводження з тваринами стоїть не на першому місці. На відпочинку вам можуть запропонувати подивитися шоу за участю представників місцевої фауни. Можливо, це будуть яскраві видовища. Тільки ось варто пам’ятати про те, що тварини, які беруть участь у подібних виставах, часто перебувають у неналежних умовах. Те ж торкається фотографування з тваринами.

Інший момент – відвідування зоопарку. Чудово, якщо це сучасний, добре обладнаний зоопарк із просторими вольєрами, де тварини почувають себе максимально комфортно. Але на превеликий жаль, не всі зоопарки можуть похвалитися ідеальними умовами. Буває, вольєри настільки малі, а раціон до такої міри мізерний, що це просто погрожує життю тварини.

Альтернативою подібним розвагам може стати візит у місцевий національний парк або заповідник, де в природі під керівництвом досвідчених провідників можна побачити і сфотографувати задоволених життям диких тварин.

На закінчення

Сподіваємося, що дотримання нескладних рекомендацій допоможе вам зробити світ трішки краще, а природу трохи чистішою. І, якщо вам здається, що вклад окремої людини в охорону природи занадто малий, згадаєте, що десятки струмків народжують широку річку. І нехай ваше дбайливе відношення до природи та економія ресурсів не обмежуються тільки подорожами!

Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам’янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів – відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.