Полівінілхлорид – звично, дешево, (не)безпечно…

Якщо ви зараз знаходитесь вдома, озирніться навколо. Шпалери, що миються, лінолеум, речі з штучної шкіри, пластикові вікна та двері, стінові панелі з ПВХ, – у складі матеріалів, з яких зроблені всі ці речі, присутній – ви здогадалися? – Хлор. Не треба надто лякатися – у нормальному стані полівінілхлорид не небезпечний. Полівінілхлорид, або ПВХ – дуже поширений завдяки своїй низькій вартості та експлуатаційним якостям полімеру.

Але не варто і забувати трагічний випадок, що стався кілька років тому у відомому тепер пермському клубі, що обірвав відразу 156 життів. При горінні хлорвмісних матеріалів утворюються діоксини. Ці речовини є кумулятивні отрути високої токсичності. У мінімальних кількостях вони здатні накопичуватися в організмі і біосфері Землі і дуже слабо розщеплюються (період напіврозпаду цієї речовини – близько 10 років). Смертельна доза для людини складає всього 10-6 г діоксину на кілограм ваги, при тому, що деякі бойові отруйні речовини, такі як зарин або зоман, вбивають при 3-10 г/кг.

Діоксини пригнічують імунітет, вражаючи практично всі органи. Часто уповільнюють статеве дозрівання аж до безпліддя, як у чоловіків, так і у жінок. Потрапляють в організм в основному з водою і їжею, і близько 10% – з пилом і повітрям через шкіру і легені. Розосереджуються практично у всіх органах, через плаценту і грудне молоко передаються плоду і дитині, викликаючи каліцтва і відхилення в розвитку.

Утворюються діоксини в процесі виробництва гербіцидів. Отримав сумну популярність гербіцид «Агент Оранж» (Agent Orange) широко застосовувався американськими військовими в ході в’єтнамської компанії з 1962 по 1971 рік. Хімікати розпорошувалися з літака з метою знищення джунглів, що сприяло, на думку військових, виявленню місць дислокації супротивника. Крім того, обробці піддавалися поля, каучукові плантації і сади, позбавляючи прожитку підрозділи північно-в’єтнамської армії, партизанів і мирне населення.

За весь період військових дій над В’єтнамом розпорошилося 44 млн літрів гербіцидів , що містять діоксин. За приблизними підрахунками, жертвами цієї кампанії стало близько 4,8 млн. чоловік. Різко зросла кількість новонароджених з різними патологіями. Мангрові ліси майже повністю припинили своє існування, площа джунглів скоротилася на 60%, врожайність плантацій каучуку знизилася вчетверо. Значно змінився і тваринний світ В’єтнаму: в ​​районах, що випробували на собі дію Agent Orange, з 150 видів птахів, що населяли їх залишилося лише 18, практично повністю зникли земноводні та комахи, різко знизилася кількість риби в річках. Наслідки операції “Ranch hand” В’єтнам відчуває й досі.

Основний «постачальник» діоксинів в атмосферу в мирний час – спалювання відходів виробництва та побутового сміття, що містить в собі ПВХ і інші полімери. Справа в тому, що полівінілхлорид практично не піддається повторній переробці, а у зв’язку з його низькою ціною цей процес виявляється нерентабельним. Ось і димлять сміттєспалювальні заводи, цілодобово викидаючи в повітря смертельно небезпечну отруту.

Загалом, шкоду хлору і його похідних важко переоцінити. Тільки вся світова економіка настільки міцно зав’язана на хлорі, що в найближчі десятиліття людство не в змозі відмовитися від виробництва та застосування цієї речовини. Але в наших з вами силах хоч трохи зменшити його шкідливу дію, відмовившись від пластикових вікон на користь дерев’яних або алюмінієвих, наклеюючи паперові шпалери замість таки, що миються, замінивши труби з ПВХ на поліетиленові. Звичайно, в більшості випадків альтернативні варіанти дорожчі, але ж здоров’я не купиш!

Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам’янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів – відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.

Теги: полівінілхлорид коротко, Чи шкідливий Полівінілхлорид