Фталати: оманлива м’якість

Солі фталевої кислоти. Пластику (ПВХ) вони надають м’якість, гнучкість, еластичність у поєднанні з міцністю, косметиці – приємну маслянистість.

І ПВХ, і косметика – неодмінний атрибут сучасної квартири: це віконні рами, настінні покриття, килими, м’які гумові іграшки,  вироби медичного призначення, а також дезодоранти, лаки для волосся і нігтів, шампуні, косметика.
Виходячи на вулицю, ви надіваєте дощовик і опускаєте в кишеню пластикову карту, а у ванні – засмикуєте напівпрозору запону; проникнувши в надра автомобіля, бачите трубки, шланги, оббивку, глибоко ж усередині нього – вгадуєте складники для мастила і іншу автохімію.

Обсипається килим. Чим він “старший”, тим більше фталатів.
І ось летючі речовини потрапили до тіла людини: він їх вдихнув. Або, витаючи по повітрю, вони потрапили в їжу або на шкіру. На цьому м’якість закінчується і починаються процеси, що вселяють занепокоєння за себе і за дітей.

А килим продовжує обсипатися, насичуючи повітря новими хмарами “диверсантів”, які всмоктуючись шкірою, продовжують накопичуватися в організмі людини, пригноблюючи не лише гормональний фон, але й руйнуючи нервову систему, вражаючи нирки, печінку й органи дихання. Виникають стани різного ступеня тяжкості: від нападів задухи, що швидко розвиваються, – астма, до онкологічних перероджень, що зловісно формуються.

До раку грудної залози може привести і зовні безневинний дезодорант для щоденного догляду, так само як до стійкої мігрені й падіння імунітету – “нешкідливий” лак для нігтів.
ПВХ споживає до 90% фталатів, 10% йде на гумові вироби і фарби.

Діти люблять гарні іграшки, мами – ті, які легко вимити. І на гумових іграшках їх інтереси сходяться. А потім лікарі тяжко ламають голови над причинами неправильного розвитку тіла й психіки дітей, начисто випустивши з уваги фталати у згризених іграшках.

Вагітні жінки, нетямущі в усіх нюансах парфумерії і косметики, застосовуючи засоби зі фталатами, можуть викликати серйозні порушення в процесі формування плода: схожі на естроген фталати, вбудовуючись в обмін речовин плода, здатні серйозно змінити не лише його тіло (викликати аномалії розвитку геніталій), але і його психіку, і ось вже хлопчик поводиться подібно до дівчинки, тоді як високий рівень фталатів у крові дівчинки робить її”суперважкоатлетом” у своїй віковій групі.

Це найзагальніші відомості про властивості “пом’якшувачів життя”, дешевизна виробництва яких народжує проблеми далеко не “дешеві”, адже за ними – життя та здоров’я тих, чиєю єдиною провиною стала їхня зайва довірливість.

Бісфенол А

Стримувач полікарбонатного пластика, з якого роблять і побутову техніку, і пляшки для напоїв і води, DVD і CD – диски,  лінзи для очей, інвентар для спорту, зубні пломби – герметики, медичні інструменти.

Це – також і вміст на термопапері, використаному в різних самописцях у медичних і розрахунково-банківських устаткувань, і основа епоксидних смол для внутрішнього покриття обгортки для продуктів і напоїв. Раніше епоксидні смоли з бісфенолами застосовувалися як фунгіциди (дослівно “вбивці” грибків і плісняви).

Зараз прогресивна Японія замінила внутрішні полімерні покриття харчової тари поліетиленовою плівкою, менш небезпечною для здоров’я.
Бісфенол А схожий на естроген (жіночий статевий гормон). Включаючись замість нього в обмін речовин, здатний завдати непоправної шкоди здоров’ю, викликавши до життя ендокринні хвороби й безпліддя, а також рак яєчок, простати, молочної залози, ожиріння та цукровий діабет. Робить гнітючий вплив на мозок, призводячи до затримки його розвитку й аутизму.

А чи є ближчий до мозку орган, ніж зуб? Бісфенол, що входить до складу матеріалу для пломб, змішавшись із слиною, потрапляє в кровотік дуже швидко. Тому вимоги до устаткування стоматологічних кабінетів зараз дуже жорсткі: наявність апарату для подання води під тиском із обов’язковим видаленням її з порожнини рота.

Але якщо зуби лікувати доводиться не щодня, то пити воду з пляшок ПЕТ (PET) доводиться часто. Робити це можна без побоювання – пляшки з такою маркіровкою бісфенолу не містять. Так само як і пляшки з поліпропілену (PP) і полістиролу (PS).

А ось пластмаси ПВХ (PVC) містити бісфенол А можуть. І тоді внаслідок тепла або довгого зберігання продукту в посуді з пластика речовина проникає в їжу. З усіма наслідками для організму.

Окремим питанням коштує використання пластмаси з бісфенолом А у виробництві дитячих пляшечок і ріжків. Канадою це питання вирішене з вердиктом: “небезпечно” ще в 2008 році. Питання обговорюється також і Конгресом США.

Але Європейським управлінням щодо контролю за безпекою продуктів харчування ця речовина в якості внутрішнього покриття тари для напоїв і продуктів у листопаді 2010 року визнана безпечною, таку ж думку висловила і Всесвітня Організація Охорони здоров’я. У тому ж листопаді 2010 року Єврокомісією заборонено годування дітей із пляшечок, у складі яких є ця речовина.

Поки великі боси вирішують питання на світовому рівні, доля 95% пластмасових дитячих ріжків вирішується традиційним додаванням до складу пластмаси бісфенолу А.

Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам’янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів – відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.