Енергетичні напої та їх шкода

Я, чесно кажучи, не розумію, як можна пити енергетичні напої. Навіть на чисто інтуїтивному рівні розумієш, що це – рідкісна гидота, яка не лише не зарядить енергією, але і навпаки, відбере цю енергію і взагалі позбавить здоров’я при частому вживанні. Проте інтуїція інтуїцією, а розібратися варто, що ж це таке і у чому шкода енергетичних напоїв.

Шкода енергетичних напоїв: склад “коктейля бадьорості”. Для початку просто поглянемо на етикетку:

  1. Речовини, тонізуючі нервову систему (синтетичний кофеїн, раст, екстракти гуарани, лимонника, женьшеню і т. д.).
  2. Безпосередні носії енергії – вуглеводи (глюкоза, сахароза).
  3. Елементи – стимулятори обміну речовин (вітаміни групи В, а також подібні до вітамінів речовини (наприклад, таурин).
  4. Ароматизатори, барвники, харчові добавки.

Енергетичні напої: безумовна шкода
Який ефект здатна зробити ця суміш? Суть енергетичних напоїв – дати прилив сил і енергії. Здавалося б, напій свою місію виконує: випивши баночку створюється відчуття, що енергія б’є просто через край. На ділі ж енергетичний напій не додає енергії ні на йоту, а впливає на організм, мобілізуючи внутрішні ресурси, (тобто те, що він, організм, припас собі на майбутнє, що і викликає короткочасний прилив сил. Тобто, як би авансом “вигрібають” нашу енергію. Зараз вам добре, ви веселі і енергійні, але ця енергія взята “в кредит” в організму, і його доведеться віддавати. Якщо випити напій один раз – дія не буде занадто руйнівною і помітною, проте якщо пити їх постійно, організм вичерпає свої запаси і, врешті-решт, ви доб’єтеся зворотного ефекту: замість бадьорості отримаєте перевтому, і на додаток ще ряд неприємних наслідків: прискорене серцебиття, підвищення тиску, безсоння, імпотенція і врешті-решт депресія.

Шкода енергетичних напоїв: група ризику
Хто найчастіше “підсідає” на енергетики? В основному це студенти в період сесії, офісні працівники, аби успішно виконати свою роботу в строк, деякі спортсмени у фітнес клубах, втомлені водії, завсідники нічних клубів – все ті, хто втомився, але повинен відчувати себе повним сил і енергії. Цільова аудиторія – чоловіки 17-24 роки, що вчаться або працюють. Яскрава красива баночка, яка нічим не відрізняється від банки з газованою водою, й “окрилена” реклама привертають увагу дітей і молоді. При цьому, про шкоду енергетичних напоїв в ній нічого не говориться.
А принадитись до таких напоїв дуже легко, наступний крок – коктейлі, до складу яких входить спирт. При цьому поєднання енергетика і алкоголя – дуже небезпечно і може привести до найстрашніших наслідків. Випиваючи баночку енергетика, людина начебто тверезіє, а через деякий час кофеїн посилює дію алкоголю на мозок. Алкоголь і кофеїн мають протилежну дію (один збуджує, другою пригноблює). У результаті серце, в прямому значенні слова, розривається навпіл і, як наслідок, дуже швидко зношується.

Шкода енергетичних напоїв : протипоказання
Як на мене, то саме словосполучення “енергетичний напій” є протипоказанням до його вживання. На думку медиків, енергетики – не більше ніж вітамінізовані замінники кави, тільки набагато небезпечніші для здоров’я. Проте офіційні протипоказання до них такі:

  1. Усі енергетичні напої у своєму складі містять кофеїн або рослинні екстракти, що його містять (на зразок гуарани). Одна стандартна баночка (200 мл) містить від 90 до 150 мг кофеїну. Це рівноцінно 1-2-м чашкам (100 мл) міцної кави. Тому найбільшої шкоди енергетичні напої завдають людям із захворюваннями сердечно-судинної системи. Крім того, кофеїн негативно впливає на шлунково-кишковий тракт і може привести до загострення виразки і гастриту.
  2. Не варто вважати, що енергетичний напій є джерелом вітамінів, навіть якщо вони перераховані в його складі.
  3. Категорично протипоказані такі напої вагітним, дітям і підліткам, людям, хворими на глаукому, які страждають розладами сну, підвищеною збудливістю і чутливістю до кофеїну.
  4. Навіть самі виробники вказують, що норма споживання – не більше за одну банку в день. Проте хто при купівлі згадує про шкоду енергетичних напоїв і виконує цю рекомендацію?

У таких країнах як Нова Зеландія, Австралія енергетичні напої заборонені зовсім — і продаж, і виробництво. У Данії, Франції і Норвегії вони продаються тільки через аптеки і вважаються лікарськими засобами. В той же час, у нас будь-які спроби хоч би дещо обмежити продаж таких напоїв в місцях скупчення молоді упирається в непробивну стіну бюрократії. Не думайте, щоб проблема роздута з нічого. У світі регулярно з’являються жертви енергетичних коктейлів. У деяких не витримує серце під час зайняття в тренажерному залі. Але, навіть без особливої фізичної активності, прийом енергодрінків призводить до почастішання пульсу і збільшення артеріального тиску. У місті Пензі два роки тому померла 17 літня дівчина – студентка одного з ВНЗ. Смерть сталася внаслідок кровотечі в підшлункову залозу, яка була викликана надмірним вживанням енергетиків. Енергетичні напої примушують витрачати внутрішні ресурси організму, не даючи йому нічого взамін. Шкода енергетичних напоїв незаперечна в будь-якому вигляді. Краще не пити їх взагалі, тим більше, що вони не є життєво необхідними. Проте якщо ви вже не уявляєте собі життя без баночки, що “окриляє” — намагайтесь обмежувати себе і не пити більше однієї чи два рази на тиждень.

Теги: енергетичні напої, енергетики шкода

Коментарі 2 коментарі

  • Втома – це сигнал про те, що організму потрібен відпочинок. І “запускати” його знову за допомогою енергетичних напоїв – це безглуздя, оскільки таким чином посилюється навантаження на серцево-судинну та нервову системи, і це аж ніяк на користь не піде! До того ж, за складом подібні напої – мало не хімічна зброя!

  • Хто автор? Думка суб’єктивна, розрахована на неосвітчену аудиторію. Де докази? Хімічний склад? Досліди? Експериментальні дослідження хочаби на мінімальній вибірці? Всерівно, що сказати про шкоду Сонячного світла, бо ресурс Сонця не безкінечний… Стаття гідна публікуватися жовтою пресою аби бабці на лавці мали що обговорити…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *