Діоксин: про таємне життя “попутних мікровикидів”

З цими речовинами людина стикається щодня, вони давно стали невід’ємною частиною його життя. Чи так вони нешкідливі, як здається на перший погляд?

Тефлон

Назва знаменитого антипригарного покриття не менш знаменитої сковороди DuPont.
Але DuPont такий посуд більше не робить. Набридло платити штрафи потерпілим: 70 млн. $ – лише одноразова виплата фірми 80 тисячам громадян Паркерсбурга, потерпілим від забруднення середовища навколо міста кілька років тому. І випадок цей не єдиний.

Повна назва речовини: перфтороктанова кислота. Звучить незвочно. Але струсіть “пилок” хімічних подробиць – залишиться фтор, у таблиці Менделєєва – просто буква “F”, перша та єдина. Як в імені Фантомас. Імені зловісному, хоча і забавному.
Структурна формула речовини – “стонога” з “тілом” із 8 атомів вуглецю. А ось “ніг” у неї – атомів фтору – 15! Менше не можна: “стонога” скульгавіє.

Для хімічного виробництва це побічний продукт, який треба кудись подіти, для організму людини це перебір тим більше. Фтор у вільному стані – отруйний газ. Але вільним він ніколи не буває – речовина дуже активно, відразу вступає в з’єднання. Із воднем миттєво утворює HF, розчините його у воді – вийде плавикова (фтористоводнева) кислота. Якщо сірчану кислоту можна тримати в скляних бутлях, плавикова скло просто розчинить! Це “найїдкіша” кислота в неорганічній природі.

Фтор отруйний у будь-якому вигляді, скільки не ховай його в “овечу шкуру” різних привабливих назв, вовчий хвіст завжди хижо стирчатиме назовні.

Перфтороктанова кислота

Її можна зустріти не лише в антипригарних покриттях, але і:

 • у водовідштовхувальних тканинах плащів, курток, телефонних кабелів, які не забруднюються;
 • у покритті автомобільних вузлів і комп’ютерних мікросхем;
 • у поверхнево-активних речовинах (пральних і миючих засобах).

Ця кислота – офіційно визнаний канцероген. Інші назви цього “Фантомаса”: ПФОА, PFOA, тефлон, нафіон, С 8.

Ніхто не ставив перед собою мети отримати діоксин. Не ставить і зараз. Проте, жахливі породження безневинної оцтової кислоти і з’єднань хлору вже не один десяток років безшумно осідають на дно водойм, на землю, на листя рослин і на нашу шкіру.
Поки клас речовин охрестили “кумулятивними отрутами” і “небезпечними ксенобіотиками”, самому явищу присвоєний ранг екологічного лиха. Що робити далі, ніхто не знає.

А як просто до геніальності було спочатку: американські літаки з низької висоти квадрат за квадратом запилюють джунглі “ейджент оранж”; дочекавшись опадання листя, можна без горя вислідити в поріділих лісах непокірних партизан.

Проблеми прийшли пізніше, коли у тих, хто потрапили під розпилювання почали народжуватися діти. Spina bifida, спинний мозок, наявний у відкритому каналі, ніяк не захищений кістками хребта – їх просто немає! І ще велика кількість іншої дитячої потворності. Серед дорослих же в’єтнамців і американців – рак печінки і та інші страшні хвороби.

Ось тоді й з’ясувалося, що при “нешкідливому”:

 • виробництві паперу;
 • випуску гербіцидів;
 • спалюванні сміття з полівінілхлоридом у сміттєспалювальних печах;

утворюється діоксин, який:

 • у воді не розчиняються;
 • температурою нижче 900 ° C не руйнуються;
 • у живій природі мають тривалий період напіврозпаду (не менше 10 років);
 • у організмі акумулюються жировою тканиною, де практично не руйнуються (період напіврозпаду від 7 до 11 років);
 • нейтралізуються лише в спеціально створених лабораторних умовах “вибиванням” із з’єднань хлору.

“Надбання” це загальнопланетне, як вода і повітря, єдині для всього людства. І хоча ніхто спеціально його не робить (це всього лише “попутні мікровикиди”), за рік його накопичуються тонни.

90% діоксину потрапляє в організм через систему травлення з водою, інші 10% вбираються шкірою і проникають через легені. Діоксин розподіляється в ліпідному шарі мембран клітин. Клітин будь-яких тканин, без відмінності виду.
А потім починається “хімічний СНІД” – несправність системи імунного захисту.

Математично точно вивірений процес ділення клітин та їх видова специфічність стають неможливі – низькодифференцьовані (ракові) клітини з’являються в усіх системах. Приходить у занепад ендокринна система, і безпліддя тут – не найбільше зло.

Діоксин вражає й потомство людини на всіх етапах розвитку плода – дія мутагенна (мутації генів), тератогенна (порушення при закладці основних систем плоду), ембріотоксична (отруєння плоду що вже сформувався). Плацента для них перешкодою не є, в молоко матері вони проникають також.

Мінімальна летальна доза діоксину перевищує аналогічну величину зарину і зомана – отруйних речовин бойового призначення в 3 рази. Чи знали це улаштовувачі війни у В’єтнамі? Але навіть якщо не знали, їх це не вибачає.

“Брудна” війна стала частиною історії. Історія екотоксикантів – діоксину тільки починається. Увага наукового світу звернена тепер до особливого виду бактерій – наскільки їх поглинаючі здібності себе виправдають, покаже час.

Формальдегід: формально все нормально!

Цим різким подразнюючим очі і горло запахом завжди супроводжується внесення у будинок нових меблів (чи дорогої, чи дешевої, значення не має). Цей запах нікуди не подінеться і потім: зробляться непридатними ці меблії.

Це формальдегід (формалін). Він використовується у виробництві меблів із відходів – як ще назвати меблі з тирси? І в тирсі пресованій (ДСП і ДВП), в смолах, якими вони склеєні, формаліну до 18%.
Дуже дешево і “дуже сердито”: у низьких дозах – подразнення очей і слизової оболонки горла (сльозотеча, почервоніння, кашель), у високих – задуха, набряк легенів і смерть.

А ось хронічно, у мікродозах, ми отруюємося формаліном постійно, адже окрім меблів є ще:

 • транспорт, працюючий на бензині;
 • лаки й фарби – неодмінний атрибут ремонту;
 • смог виробничого міста.

Тому що без антисептиків також не обійтися. Це речовини, що “зварюють” білки, у тому числі білки, з яких складаються мікроби і грибки, і косметичні засоби :

 • від пітливості (0, 5% формальдегіду);
 • для порожнини рота (до 0,1%);
 • інші препарати (до 0,2%);
 • мазі “не для обличчя” (5%).

Властивості волосся після обробки формаліном покращуються невимовно, тому концентрація формальдегіду в 0,1% зніяковіння ні у кого не викликає: речовина сильно розбавляється водою і за тривалого зберігання “видихається”.

Речовина має II (високий) клас небезпеки, при 435° C здатне займатися, у харчовій промисловості значиться як Е240, за вмістом понад 0,05% на обгортках спреїв й аерозолів має бути застереження “містить формальдегід”.

Речовина з високою вірогідністю розвитку раку носоглотки (укладення Міжнародного агентства питань дослідження раку).
Поки альтернативі дешевих меблів не знайдено, намагайтеся міняти її рідше, кімнату провітрювати частіше, не розводити в ній вогкість. І заведіть собі “зелених друзів”, що поглинають отруту, що “видихається” меблями : плющі, драцени, папороті.

Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам’янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів – відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.