16 вересня – святкування Міжнародного дня охорони озонового шару Землі

16 вересня – святкування Міжнародного дня охорони озонового шару Землі

Основна теорія екології свідчить, що, окрім нашої «однушки», є й загальний будинок, який потрібно любити, берегти й навчатися отримувати від цього радість. Звичайно йдеться про Землю, про нашу прекрасну й унікальну планету, яку ми не щадимо, виснажуючи її ресурси й захисні механізми день за днем.

Якщо в нас удома, протікає дах, то ми його латаємо, мастимо, прибиваємо, міняємо, загалом, робимо все, щоб вилікувати недугу. Таким дахом для нашої планети є озоновий шар, у 20 столітті було встановлено, що він став виснажуватися (на нашу мову «протікати»). Планета просить про допомогу, застерігаючи нас, своїх дітей, від необдуманих вчинків.

Є такі люди — екологи. Вони вміють чути голос планети, а тому щороку святкують міжнародний день охорони озонового шару. А ось про те, як вони це роблять і навіщо, ми сьогодні й поговоримо.

Трохи історії

Можливо, деякі з нас знають, що в 1987 році був підписаний Монреальський протокол, у якому 36 країн світу домовилися надалі мінімізувати використання певних речовин, які руйнують озоновий шар. Йдеться про хлорфторавуглеводень або так звані фреони. Виробництво цих речовин було знижене, а деякі найбільш небезпечні для озонового шару й зовсім перестали випускати, замінивши їх на сучасніші й безпечніші (наприклад, заміна R22 на К410А).

У 1994 році на одній зі щорічних зустрічей Генеральної Асамблеї ООН було прийнято рішення організувати пам’ятну дату на честь підписання Протоколу й щорічно обговорювати цього дня найбільш значущі питання, що стосуються охорони озонового шару.

Що ми знаємо про озоновий шар і чому це важливо

Озон — це кисень, що складається з трьох молекул, іншими словами O3. Велика його частина міститься високо в атмосфері, маючи здатність поглинати частину ультрафіолетового шкідливого випромінювання Сонця (а ми пам’ятаємо, що Сонце є не лише джерелом фотостаріння шкіри, але й причиною багатьох злоякісних утвореннь). У цьому й полягає його основна захисна функція, виконувати яку йому заважають люди, заводи й різні шкідливі руйнівні речовини.

Більшість з нас чули про страшні «озонові діри» із-за яких вимре все людство. Зазвичай, це перебільшення й чергові страшилки, але в них є доля істини. Так звана «озонова діра» дійсно утворюється щорічно над Антарктикою. Незважаючи на сезонність цього явища, воно небезпечне для людини, якби тенденція до виснаження загального шару продовжила рости.

Потрібно зазначити, що на сьогодні відповідальна, усвідомлена й активна позиція лідерів країн призвела до того, що товщина озонового шару щорічно збільшується, а проблема стає завданням і метою для виконання.

Що таке домівка? Домівка — це світ, у якому панує гармонія й спокій, де може відпочити наше серце. Якщо ми не захистимо нашу домівку, то ми всього лише гості на цій планеті, а будь-яка гостинність тимчасова. Давайте будемо її дітьми, її відповідальними жителями, усвідомленими й уважними аборигенами, які прибирають за собою та використовують рівно стільки, скільки треба для життя, але не більше.

Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам’янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів – відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.