Фантастичний ландшафт острова Сокотра притягає сюди любителів екологічного туризму

Британська дослідницька експедиція, під керівництвом ботаніка Ісаака Балфоура, уперше відвідала острів Сокотра на початку 1880 року. Результати експедиції приголомшили вчених: за 48 днів досліджень на острові вони виявили більше 200 рослин, які раніше не були відомі науці. Відтоді острів став воістину ботанічним раєм, він навіть дістав назву “Галапагоси Індійського океану”.

І сьогодні Сокотра залишається одним із найнеймовірніших і прекрасніших місць на планеті. Острів розкинувся на північному заході Індійського океану, поблизу узбережжя Африки і Аравійського півострова. Він є частиною держави Республіки Йемен. Острів простягнувся із заходу на схід на 120 кілометрів, а ширина його складає близько 40 кілометрів.

Незважаючи на тяжкі умови пустелі, тут зуміли вижити унікальні представники тваринного і рослинного світу. Більш того, багато видів флори і фауни неможливо зустріти більше ніде у світі. Цьому сприяла тривала ізоляція острова від зовнішнього світу.

Острів відвідало немало наукових експедицій, але активні дослідження розпочалися лише з 1982 року.  Ботаніки й досі продовжують знаходити нові види рослин. А зоологи виявили на острові десятки видів рептилій і риб, сотні видів членистоногих.

Дослідникам ще належить вивчити фауну моря навколо острова, а також зануритися в світ карстових печер. Завдяки своїй природі, що дійшла до наших днів із доісторичних часів, острів притягує не лише вчених і фахівців, але й любителів розміреного відпочинку та екологічного туризму.

Ландшафт на острові такий незвичайний, що його можна порівняти з декораціями до фантастичного фільму про позаземну цивілізацію. Корінні жителі давно зрозуміли, що їх життя, відірване майже від зовнішнього світу, залежить від збереження навколишньої природи.

Тому на острові упродовж століть заборонено вирубувати живі дерева і кущі, для пасіння худоби регулярно змінювалися пасовища, щоб виключити їх виснаження. За дотриманням заборон та інших правил наглядали старійшини племен.

На острові росте більше 800 видів різних рослин. Серед них є немало рослин, які виглядають просто курйозний. За описами відомого ботаніка Дугласа Боттінга, схили острова покривають жабоподібні огіркові дерева. Сірі стволи дерев розбухнули від молочного соку і тому вони схожі на слонові ноги, увінчані згори рідкісним чубком, складеним зі зморшкуватого листя.

Цвітуть ці дерева маленькими жовтими квітками і приносять невеликі колючі плоди, схожі на огірки. Це дерево називається дендросіциос сокотранський із сімейства гарбузових, воно єдине дерево в сімействі, всі інші – ліаноподібні трав’янисті рослини. Своїм видом воно нагадує баобаб, із товстим і м’ясистим стволом діаметром біля одного метра. Сьогодні чисельність цих дерев істотно скоротилася із-за господарської життєдіяльності людини.

Ще однією ботанічною дивиною Сокотри є дорстенія велетенська. Дорстенії – мешканці вологих тропіків, зуміли освоїти посушливі землі острова і перетворилися на мініатюрні стеблові сукуленти.

Адениум Сокотранум або пустинна троянда хоч і не зовсім схожа на троянду, але виглядає все одно прекрасно. Серед кольорів пустелі цю рослину багато хто вважає одним із найкрасивіших. Висота аденіум досягає більше 3,5 метрів, при цьому діаметр ствола складає 2,4 метри. Різні представники цього виду ростуть по-різному, одні з них тягнуться вгору, а інші ростуть вшир, із часом, перетворюючись на плоскі барильця.

На острові знаходиться популяція ендемічної авіфауни – найбільша в регіоні Близького Сходу. Сокотру населяють понад 140 різновидів птахів. Тут можна зустріти таких ендеміків, як сокотрийський златокрилий зубоніс, сокотрийський нектарник, горобець, шпак та інші.

Сьогодні дістатися до міста Хадибу – столиці Сокотри, не складає великих труднощів. Для цього спочатку необхідно приземлитися в столиці Йемену – Сане, а потім, пересівши тут на літак місцевої авіакомпанії, попрямувати в Хадибу. Для ночівлі в місті є кемпінг і готель. Найбільш комфортним періодом для відвідування острова є час із грудня до квітеня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *