Заповіді “зеленого” туриста, або подорожуємо без шкоди природі [draft]


Подорожі по світу розширюють кругозір, збагачують нас емоціями і дарують натхнення. Проте не слід забувати просту істину: Земля – наш загальний будинок, який потребує турботи. І немає на світі куточка, екологічні проблеми якого рано чи пізно не відбилися б на нас. Розміри безвідповідального відношення до довкілля жахають: величезні звалища сміття, залишені “любителями” природи, витоптана трава, загиблі в результаті бездумної поведінки відпочивальників тварини і рослини.

На щастя, останніми роками рівень свідомості людей підвищується. На сьогодні існують цілі напрями туризму, які активно підтримують ідею дбайливого відношення до природи : екологічний, сільський. Проте зробити більше дружнім до природи можна абсолютно будь-який вид відпочинку.

“Зелений” туризм – це особлива філософія. Вона пронизує усі етапи організації відпочинку і визначає поведінку мандрівника, де б він не знаходився. Тому неважливо, куди ви вирушаєте: підкорювати дикі джунглі малазійського національного парку Мулові або в п’ятизірковий готель на березі Адріатичного моря, дотримуючись хоч би частини із запропонованих нами рекомендацій, ви зможете істотно понизити дію на природу і внести свій внесок в справу її охорони.

Плануємо “зелену” подорож: вибираємо транспорт і готель

Важливим етапом планування подорожі є вибір транспорту і місця проживання. Ви можете проявити свідомість, віддавши перевагу найбільш “зеленим” варіантам. На сьогодні самим екологічним вважається залізничний вид транспорту, тоді як літаки і автомобілі – на жаль! – б’ють сумні рекорди по завданню шкоди довкіллю.

Якщо у ваші плани входить оглянути пам’ятки великого міста, то який транспорт віддати перевазі в цьому випадку? У багатьох містах світу можна узяти напрокат звичайний велосипед. Якщо ж ви не готові поєднувати споглядання красот з серйозним фізичним навантаженням, орендуйте електромобіль, гібридний автомобіль або електровелосипед.

Навіть звичайний легковий автомобіль, працюючий на природному газі, приноситиме істотно менше шкоди природі, чим машина з бензиновим двигуном внутрішнього згорання.

Ідеї охорони природи і ресурсозберігання набирають популярність і у власників готелів. Порівняно недавно з’явився клас “зелених” готелів, в основу організації яких покладені ідеї гармонійного співіснування людини і природи, а також мінімізації дії відвідувачів на довкілля. Вони побудовані з безпечних матеріалів, їх устаткування підтримує енергозбережні технології. Тут вам запропонують чисту воду і їжу, виготовлену з продуктів категорії “органік”.


7 причин піти в похід по Гірському Алтаю

Мінус цих готелів – досить висока вартість проживання.

Та і любителям відпочинку в Росії доки ще доведеться постаратися, щоб знайти “зелений” готель.

Поза сумнівом, радує те, що багато інших готельних мереж почали переймати “зелені” принципи, наприклад, перейшли на використання електрозберігаючих ламп, рекомендують відвідувачам користуватися одним і тим же рушником декілька днів підряд. Тому перш ніж забронювати номер, поцікавтеся, наскільки вибраний вами готель підтримує принципи охорони довкілля.

Ідейні “зелені” готелі легко визначити по наявності у них спеціальних сертифікатів (LEED, Green Hotel, Green Leaf, Green Key). За бажання незалежно від місця проживання ви без проблем можете самостійно реалізувати декілька принципів екологічних готелів.

  • Перший торкається живлення: купуйте продукцію у місцевих фермерів. Таким чином, ви приймете участь у збільшенні попиту їх товар, що впливає на скорочення вуглецевих викидів від транспортування немісцевої продукції.
  • Другий принцип: економте ресурси. Скоротіть витрату води, не забувайте вимикати світло і кондиціонер.

Як розв’язати проблему сміття на відпочинку

Із зростанням населення Землі проблема переробки побутових відходів встала в повне зростання. Кожна людина під час життя залишає величезну кількість сміття. І якщо удома кожен знає, де розташований сміттєвий контейнер, то в подорожі деякі чомусь стикаються з важковирішуваним питанням: що ж робити відходами?

Після відпочинку на природі украй бажано забрати все з собою. Виключення може бути у тому випадку, якщо ви відпочивали на спеціально обладнаному місці, де є контейнери або урни. Звідти сміття буде вилучено персоналом, обслуговуючим територію, після чого його утилізували за усіма правилами. Зверніть увагу на те, чи практикують тут роздільний збір сміття. Якщо так, то необхідно чітко наслідувати правила сортування відходів і викидати кожен вид в спеціально призначений для цього контейнер.

Екотуризм – тернистий шлях людини з природи і назад

Але якщо крамнички і столики є, а контейнерів немає? Деякі помилково припускають, що упаковані в пакети відходи без проблем “дочекаються” співробітників, що стежать за чистотою цієї території, і, не коливаючись душею, залишають сміття на місці відпочинку. Але це невірний хід думок : вже через декілька годин після вашого відходу пакети будуть розірвані дикими тваринами, а сміття виявиться розкиданим по землі. Крім того, багато звірів просто гинуть після подібних бенкетів.

Також частково розв’язати проблему сміття можна, використовуючи багаторазовий посуд і ганчіркові сумки для упаковки продуктів, що значно скорочує його кількість.

Почувайте себе, як вдома, але поважайте сусідів

Знаходячись на природі, намагайтеся ходити по стежинах і доріжках, будь це приміський ліс, або глухі стежини заповідних територій. Помічено, якщо в стороні від стежки знаходиться якийсь цікавий об’єкт: химерне дерево або якісь незвичайні квіти, то до них дуже скоро буде уторована стежина. Спочатку це ледве примітна доріжка з прим’ятою травою, яка з часом перетворюється смужку голої землі.

На територіях, які піддаються інтенсивному витоптуванню, часто оголюються корені дерев, що веде до їх швидкої загибелі.

Небажано сильно шуміти, розташувавшись на лоні природи. Багато тварин дуже чутливі до занепокоєння з боку людини, і тривала гучна музика може послужити причиною того, що вони залишать ці місця.

З повагою відноситеся до мешканців природи. По-дитячому безпосередня цікавість до життя диких звірів і птахів може привести до сумних наслідків. Спроба розгледіти гніздо птаха або погодувати безстрашну білку в парку “неправильною” їжею може привести до загибелі тварин.

На згадку про браконьєрство?

З відпочинку так хочеться привезти милі дрібнички, що нагадують про приємні моменти подорожі! Проте до вибору сувенірів треба підходити з обережністю. За витонченістю різьблення по слоновій кістці, місцевим колоритом дерев’яної фігурки божка або статусностью гаманця з крокодилової шкіри стоїть варварське винищування тисяч тварин і рослин.

Фантастичний ландшафт острова Сокотра притягає сюди любителів екологічного туризму

Африканське чорне дерево, морська черепаха бисса, африканською слон, сіамський крокодил – ось лише невеликий список живих істот, що виявилися на межі зникнення, тільки тому, що для браконьєрів вони виняткова сировина для виготовлення сувенірної продукції. Напевно, краще привезти з подорожі черговий магніт на холодильник, чим стати причиною загибелі неповинної істоти, чиє тіло піде на сувеніри наступному туристові.

Китайці відносяться до тварин як до предметів. Ось такий “живий” брелок можна купити: в поживному середовищі плаває черепашка або тритон. Термін придатності брелка 3 місяці. Після цього жива істота гине і брелок викидається за непотрібністю.

Як отримати враження без шкоди природі

Індустрія туризму працює на збільшення прибутку. Не секрет, що питання етичного поводження з тваринами коштують далеко не на першому місці. На відпочинку вам можуть запропонувати подивитися шоу за участю представників місцевої фауни. Можливо, це будуть яскраві видовища. Тільки ось варто пам’ятати про те, що тварини, що беруть участь в подібних представленнях, часто містяться в неналежних умовах. Те ж торкається фотографування з тваринами. Згадується маленьке ведмежа у фонтану в одному з міст Росії. Він хотів пити і постійно натягував поводок, намагаючись дістатися до води. Чи варто говорити, що фотографа мало цікавив цей момент.

Інший момент – відвідування зоопарку. Прекрасно, якщо це сучасний, добре обладнаний зоосад з просторими вольєрами, де тварини почувають себе максимально комфортно. Але на жаль, не усі зоопарки можуть похвалитися ідеальними умовами. Буває, вольєри настільки малі, а раціон до такої міри мізерний, що це просто погрожує життю тварини.

Альтернативою подібним розвагам може стати візит в місцевий національний парк або заповідник, де в природі під керівництвом досвідчених провідників можна побачити і сфотографувати задоволених життям диких тварин.

На закінчення

Сподіваємося, що дотримання нескладних рекомендацій допоможе вам зробити світ трішки краще, а природу трохи чистіше. І, якщо вам здається, що вклад окремої людини в охорону природи занадто малий, згадаєте, що десятки струмків народжують широку річку. І нехай ваше дбайливе відношення до природи і економія ресурсів не обмежуються тільки подорожами!


Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам'янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *