Дієта макробіотики

Згідно східної філософії, все у світі має свою енергетику: позитивну, і негативну. Маються на увазі досить відомі енергетичні направляючі Інь і Ян. Цю ж думку мудреці країни висхідного сонця переносять не лише на предмети, але і на продукти, якими харчується людина. Ця теорія була озвучена багато тисячоліть до нашої ери, а сучасній людині вона відома під назвою макробіотика.

Про спосіб харчування по макробіотиці люди згадали на початку 20 го століття завдяки японському вченому Джорджу Осаве, а на сьогодні принципи цієї дієти сталі близькі настільки великій кількості людей, що вже можна говорити про цілий напрям в здоровому харчуванні. Спочатку дієти макробіотики передбачалося дотримуватися для лікування людських захворювань. Сенс такої цілющої властивості цього харчування полягав в урівноваженні в людському організмі енергій Інь і Ян шляхом вживання певної їжі. Річ у тому, що будь-який продукт несе в собі одну з цих двох енергій, а надлишок в людині якої-небудь складової і призводить до утворення різних хвороб. Відповідно, щоб вилікуватися людині треба їсти тільки ту їжу, яка несе в собі бракуючу енергію, тим самим урівноважуючи енергетичний баланс в організмі. Окрім конкретного лікування, послідовники мудреців сходу використовують дієту макробіотики як основний щоденний раціон. Таким чином вони проводять профілактику захворювань і постійно підтримують в тілі ідеальний баланс позитивної і негативної енергії.

Продукти Інь і Ян
Раціон макробіотики харчування в основному складається з вегетаріанської їжі. Тут є присутньою незначна кількість м’яса і риби, але в основному люди цієї філософії їдять овочі, крупи, боби і п’ють чисту воду або справжній китайський чай.

Злакові культури
Злаки вважаються послідовниками макробіотики найсильнішим Ян продуктом. Це найвище творіння природи якнайкраще підходить для щоденного раціону людини. До їх складу входять усі найнеобхідніші людському організму корисні речовини саме в тому співвідношенні, в якому вони принесуть тільки користь. Елементи цих культур включаються в усі обмінні процеси в організмі, і допомагають очистити тіло від шлаків, і вивести їх остаточно з організму. Каші з цілісного зерна повинні складати більше половини усього раціону людини протягом дня. Найбільш шанованим в макробіотиці із зернових вважається бурий рис, що обов’язково не шліфується. Саме у його лушпинні міститься максимальна кількість усіх корисних речовин, у тому числі вітаміни групи В, які шліфовані сорти в процесі переробки втрачають. Окрім рису макробіотика дуже шанобливо відноситься до гречки. Її рекомендують їсти в холодні місяці роки, оскільки вона здатна подарувати тілу додаткове тепло і енергію для роботи.

Овочі
Будь-які овочі належать до категорії продуктів з Інь енергією. Вони чудово урівноважують енергетичний баланс, якщо поєднувати їх з кашами. Незначна теплова обробка овочів трохи міняє їх енергетику на теплу Ян. А у свіжому вигляді їх краще їсти в жаркі дні, щоб додати розпаленому тілу з підвищеною Ян енергією трохи прохолоди енергії Інь. Оскільки м’ясні продукти не дуже популярні серед шанувальників макробіотики, його білки відмінно замінюють бобові рослини(горох, сочевиця, квасоля).

М’ясо
Загалом, в дієті макробіотики м’ясні продукти допустимі, якщо додати до готової страви трохи овочів. Але ось бажане тільки екологічно чисте м’ясо, що в умовах міста практично нездійсненна умова. Ті антибіотики і добавки для зростання худоби, які активно використовує виробник, знищують енергію цієї їжі, що робить безглуздим вживання м’яса взагалі.

Сіль і цукор
До солі у тих, хто харчується за системою макробіотики, ніяких претензій немає. Серед мінералів це єдиний заряд, що дає, позитивної Ян енергії. А ось цукор вважається досить небезпечним продуктом. Часте його вживання дає надлишок Інь енергії, а саме цю причину східні мудреці назвали основною при виникненні онкологічних захворюваннях. Те ж саме стосується і до серцево-судинних захворювань.

Молоко і молочні продукти
Їх по дієті макробіотики зовсім ніхто не вживає. Вважається, що молоко було створене природою спеціально для вигодовування дитинчат, і дорослій людині немає необхідності отримувати вітаміни і мінерали, важливі для зростання організму.

Вода
По енергетиці вода – це що становить Інь. Занадто велика кількість води в організмі не дуже добре впливає на здоров’я. У раціоні макробіотиков багато продуктів вже містять в собі досить води (овочі, крупи), тому в додатковому поповненні організму рідиною людина не потребує. Простої води по макробіотиці п’ють дуже мало.

Як дотримуватися дієти макробіотики?
Існує близько десяти різних пропорцій їжі макробіотики, що приймається у разі того або іншого захворювання. Сама стандартна кількість їжі по макробіотиці наступна:
Близько половини усіх продуктів повинна складати зернові культури, до 30%% від загальної кількості їжі будуть овочі, 10%% — боби, і ще на 5%% японці з’їдають національне блюдо суп місо. При цьому допускається вживання тільки свіжих продуктів, що ростуть в цьому регіоні, зараз роки. Дієта макробіотики, на думку японських учених, здатна повернути людині почуття повного задоволення і гармонії з самим собою і з навколишнім світом. Тільки за цієї умови людина здатна прожити довге життя, в якому не буде місця хворобам. Судячи з тривалості життя японських жителів, це судження може мати серйозні підстави. Залишається тільки перевірити.

Дієта макробіотики

Коментарів

  1. На скільки я знаю, це хороша дієта, яка в основному складається з овочів та фруктів. Але для людини також потрібне мясо в харчуванні, щоб отримувати білок.

Залишити відгук

Зображення
Оновити картинку