Кукурудзяна каша: користь і шкода

Кукурудзяна крупа з’явилася на столах наших людей відносно недавно, близько ста років тому. Проте сьогодні блюда з качанів рослини маїс, або кукурудзи, міцно увійшли до нашого життя. Ми усі із задоволенням їмо варену кукурудзу з сіллю і олією, і давно звикли до консервованого продукту, який додаємо в салати. Та все ж кашу з кукурудзяної крупи не часто зустрінеш на обідніх столах. Це відбувається тому, що ми просто не знаємо, як впливає ця страва на організм людини. У чому ж користь і шкода кукурудзяної каші? Спробуємо розібратися. Щоб приготувати кукурудзяну кашу потрібно набратися терпіння. Звичайне варіння на воді здатне відняти у господині близько години дорогоцінного часу. При цьому потрібно враховувати, що крупа в процесі приготування збільшується в об’ємі до чотирьох разів, і все одно залишається трохи жорсткуватою. Незвичайний смак готової страви здатний притягнути далеко не кожного гурмана, але ті, кому воно припало до душі, вже ніколи не зможуть замінити його будь-яким іншим продуктом.

Хімічний склад кукурудзяної каші
Колись в ходу була фраза “Кукурудза – цариця полів”. Таку назву ця культура заслуговує по праву. Її поживна цінність дуже велика: вона містить цілий комплекс вітамінів А, групи В, РР, С, Е, К, а також мікроелементи і амінокислоти, необхідні для щоденної роботи наших внутрішніх органів (калій, магній, залізо, селен і інші). До речі кажучи, усі ці речовини повністю зберігаються в каші із зерен кукурудзи при термічній обробці.

Користь і шкода кукурудзяної каші в деталях
Основна користь кукурудзяної каші для людини полягає в тому, що в ній міститься дуже багато клітковини, за рахунок чого вона відмінно допомагає нашому кишечнику позбавитися від відпрацьованих шкідливих речовин, а так само позитивно впливає на увесь процес травлення. Крім того кукурудзяна крупа – це просто порятунок для людей, що страждають непереносимістю такої речовини, як глютен. Цей елемент є майже в усіх інших крупах, і навіть в картоплі. І тим, кому ці продукти можуть завдати шкоди, доводиться виключати їх з раціону. Кукурудзяна каша в цих випадках стає просто незамінним джерелом тих корисних речовин, які людина не може отримати з інших злакових культур. До усього іншого кукурудзяну кашу практично усі дієтологи рекомендують їсти на сніданок людям, що бажають назавжди попрощатися із зайвими кілограмами. Цей продукт містить мало калорій, але в той же час здатний зарядити організм на довгий час енергією, зміцнити імунітет, зберегти красу. Це усе не порожні слова: в кукурудзі дійсно є присутнім елемент, що відповідає за уповільнення процесу старіння. Він носить назву селен, і саме завдяки ньому ті з нас, хто включив у свій постійний раціон кукурудзяну кашу, мають такий здоровий і рівний колір обличчя, міцні, красиві зуби. Також при перерахуванні переваг кукурудзяної крупи варто згадати про таку її властивість, як гіпоалергеність. Саме тому цю кашу часто включають в раціон дітей молодшого віку.

Протипоказання
Проте, на жаль не усім кукурудзяна каша може принести користь. Шкода цієї крупи для певної групи людей пов’язана з вплив її складових компонентів на шлунок і кишечник. Гастрити, виразки, захворювання дванадцятипалої кишки не дозволять людині насолодитися смаком цього дивовижного продукту. Крім того, із-за її низької калорійності вона не повинна включаться в раціон тих, хто намагається набрати потрібну вагу. Підводячи підсумок, можна зробити висновок, що чи принесе кукурудзяна каша користь або шкоду вашому організму, залежить лише від стану вашого здоров’я. А щоб отримати із зерен цієї культури максимум користі досить просто захотіти її з’їсти. Смачного!

Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Вінниця, Хмельницький, Ужгород, Черкаси, Калуш, Дрогобич, Житомир, Стрий, Виноградів, Полтава, Біла Церква, Коломия, Кам’янець-Подільський, Самбір, Одеса, Запоріжжя, Червоноград, Харків, Дніпро, Чернігів, Новояворівськ, Жовква, Золочів – відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.

Теги: кукурудзяна каша, кукурудзяна крупа