Користь і шкода кураги

Таке благо сучасної людини, як холодильник було винайдено лише в кінці минулого століття, і до цього щасливого моменту людям доводилося придумувати різні способи зберігання продуктів. Так, приміром, стиглі і смачні абрикоси пропонувалося висушувати. У такому стані ці фрукти зберігали практично усі корисні речовини, і зберігалися дуже довгий час.
Сьогодні сушені абрикоси, або курага, користуються не меншою популярністю, і ми із задоволенням їмо ці смачні ласощі, збагачуючи одночасно свій організм масою корисних елементів.
Користь і шкода кураги в подробицях
Така любов людини до цього сухофрукту обумовлена його найбагатшим складом. Мінерали, вітаміни і кислоти, збережені в абрикосах сушеної консистенції, дарують нам здоров’я і попереджають цілий ряд небезпечних захворювань.
Приміром, лікування хвороб, пов’язані з роботою серця і кровоносних судин, вимагає постійного поповнення запасів організму калієм і магнієм. У куразі цих речовин зосереджена максимальна кількість, тому її рекомендують вживати і під час терапії, і в профілактичних цілях. Також дуже добре їсти курагу вагітним жінкам, адже вони діляться з майбутньою дитиною усіма елементами, у тому числі і тими, які йому знадобляться для формування серцево-судинної системи.
Для людей, що страждають гіпертонією, особливе значення у вживаних продуктах має певний вміст солей калію, натрію і магнію. У сухофрукті з абрикос баланс цих елементів вважається найбільш вдалим, що робить цей продукт незамінним при цьому захворюванні.
Пектини, що входять до складу кураги, сприятливо впливають на роботу кишечника, цю властивість можна використати при проблемах із випорожненнями. А великий вміст йоду дозволяє використати курагу, як профілактичні природні ліки захворювань щитовидної залози.
Окрім цього курага містить фруктозу і глюкозу, необхідні для роботи мозку. Причому тим, кому поставлений діагноз “цукровий діабет” боятися цього зовсім не потрібно, тут ці елементи не впливають на вироблення інсуліну, тому вважаються безпечними для цієї категорії людей.
Окрім мінералів і солей, курага містить і ряд вітамінів. Правда, в порівнянні зі свіжими плодами абрикоси тут їх все-таки дещо менше. Та все ж поласувавши цим продуктом, наш організм отримає вітаміни А, С, Е, В1, В2В3, В5, В9. Ця обставина робить курагу дуже корисним продуктом в період весняних авітамінозів, особливо для дітей з ще недосконалою імунною системою.
Курага – відмінне джерело насичення організму. У ній налічується до 218 ккал в 100 грамах, що може вважатися одночасно і користю і шкодою кураги. Незважаючи на цей факт, її рекомендують вживати людям, що бажають схуднути. Тільки кількість з’їдених сушених плодів абрикоси в день не повинна перевищувати 3-5 штучок. Це пов’язано з чудовою властивістю кураги позбавляти людину від відчуття голоду, а для тих, хто сидить на дієті це може сильно допомогти у боротьбі із спокусою з’їсти якої-небудь “людської” їжі.
Протипоказання і шкода
Як користь так і шкода кураги криється в її впливі на ШКТ. При надмірному вживанні цього продукту може з’явитися розлад шлунку, тому не слід безконтрольно уплітати цей сухофрукт, навіть при дуже сильній любові до нього. Вплив складових елементів кураги на артеріальний тиск не завжди корисно тим, у кого цей тиск відображається в знижених значеннях. Так, що цим людям абрикосовий сухофрукт їсти небажано.
Але найбільша небезпека кураги – в тих хімічних сполуках, якими обробляють продукт, щоб надати йому “товарного” вигляду. Про користь і шкоду кураги в цьому випадку сперечатися не доводиться.
Сірчистий ангідрид дуже широко використовується виробниками кураги при вирощуванні сировини для цих сухофруктів. Цим складом обкурюються дерева, щоб захистити плоди від комах-шкідників. Завдяки ньому курага отримує світлий відтінок, властивий тільки стиглим плодам абрикоси, блиск, і красивий апетитний вид. Проте замість очікуваної користі такий продукт може не кращим чином відбитися на хворому шлунку, викликавши опік слизової оболонки. Крім того на подібні хімікати у деяких людей з’являється алергічна реакція, з усіма симптомами і наслідками.
Справжній необроблений корисний продукт з абрикос виглядатиме ось так: на вигляд непоказний, без блиску і лиску. Може мати помаранчевий відтінок. Але ніяк не яскраво-помаранчеве забарвлення, яке демонструють сухофрукти на прилавках магазинів. Такий колір може вийти тільки після використання хімічних барвників. Ніяку користь, окрім однієї шкоди, така курага не принесе.
Якщо все ж особливого вибору у вас немає, і вам доводитися задовольнятися обробленою продукцією, перед вживанням проведіть наступну процедуру: замочите сухофрукти на деякий час у воді, а потім додатково ще раз добре промийте. Окріп краще не використати, оскільки він знищить більшість корисних речовин. Компот буде найвдалішим блюдом, приготованим з кураги. Процес кип’ячення зводить наявність сірчистої кислоти в цьому продукті до нуля.
Намагайтеся завжди стежити за якістю продукції, щоб не зашкодити своєму здоров’ю, і здоров’ю ваших близьких.

Користь і шкода кураги

Коментарів

  1. Обожню обожню курагу! Це на стільки смачний і дуже смачний продукт. Але потрібно в супермаркеті правельно вибрать курагу. По-перше, вона не повинна бути сильно яскравою, а по-друге. виглядати більш натурально!

Залишити відгук

Зображення
Оновити картинку